GFXpixel.info - PHP-Fusion themes design Październik 29 2020 17:26:38
Nawigacja
· Strona główna
· Sołtys
· Strona Facebook
· Gmina Kórnik
· Dojazd do Koninka
· Artykuły mieszkańców
· Galeria zdjęć
· Do pobrania
· Stacja Meteo
· Banery
· Regulamin
· FAQ
· Linki
· Kontakt
· Szukaj
Monitoring Powietrza

Rada Sołecka

PolecamyOstatnie artykuły
· Renowacja kapliczki ...
· Usunięcie niebezpiec...
· Płyty z I Komunii Św.
· SPRZĄTANIE LASU W KO...
· Wesołego Alleluja !!!
Nawigacja
Artykuły » Artykuły o tematyce naukowej » Ochrona roślin przed szkodnikami
 
Ochrona roślin przed szkodnikami
Z roku na rok musimy radzić sobie z coraz bardziej uporczywymi szkodnikami, które atakują rośliny. Dlatego bardzo ważna jest profilaktyka i wczesne stosowanie środków naturalnych, które niszczą niechcianych gości a zarazem w mniejszym stopniu szkodzą środowisku. Najlepszym wyjściem jest stosowanie na wszystkie rośliny oprysków już od wiosny. Używamy do tego roztworu wodnego oleju parafinowego, np. Paroil 95 SC, Promanal 012 AL. Taki oprysk powoduje pokrycie rośliny tłustą warstwą, co dusi jaja i larwy szkodników. Do zwalczania chorób i szkodników używamy także preparaty zawierające wyciąg z pestek grejpfruta, np. Biosept 33 SL. Przy większych problemach z roślinami konieczne jest zastosowanie chemicznych środków ochrony roślin.
Najczęściej spotykanymi chorobami i szkodnikami jest :

- Przędziorek - występuje na świerkach i części roślin liściastych, szczególnie w czasie suchego, upalnego lata. Szkodnik ten wysysa sok z igieł, co powoduje ich brązowienie i opadanie. W przypadku krzewów liściastych liście tracą swój kolor i robią się szare a od spodu szarobrązowe. Zwalczanie: opryski środkami; Nissuron, Talstar.
- Opuchlak - atakuje głównie różaneczniki, azalie, cisy. Objawem występowania tego chrząszcza są okrągłe wygryzienia brzegów liści. Zwalczanie: preparaty; Talstar, Confidor.
- Mączniak - występuje szczególnie na różach, azaliach, wiciokrzewach. Początkowo na liściach tworzy białe plamy, które z czasem pokrywają całą roślinę. Zwalczanie: opryski preparatami: Nimrod, Score, Falcon (stosowane co 3 tygodnie).
- Mszyca - występuje na różach, wiciokrzewach, bylinach. To pojawienie się zielonkawych lub czarnych owadów. Liście i pędy rośliny są lepkie. Zwalczanie: Mospilan, Confidor lub gotowe preparaty w aerozolach do doraźnego stosowania.
- Fytoftorozy - występują najczęściej na różanecznikach, cisach, cyprysikach. To choroba korzeni, którą powodują grzyby. Roślina mimo wilgotnego podłoża ma zwiędłe, miękkie liście, które zasychają. Zwalczanie: ważne by roślina zasadzona była na oddrenowanym terenie, w ten sposób w obrębie korzeni nie zalega woda. Uschnięte części rośliny usuwamy, ewentualnie opryskujemy preparatami: Aliette, Pevikur, Sandofan.

Drzewa i krzewy spełniają przede wszystkim funkcję ozdobną w naszych ogrodach. Poza tym mają za zadanie:
- chronić dom przed pyłem i hałasem ulicznym,
- osłaniają przed słońcem i wiatrem,
- zwiększają wilgotność powietrza, stwarzając wspaniały mikroklimat.
 
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Ostatnie Obrazy
Nasza Parafia

Polecamy